4,00 €
GAL K2+D3
GAL K2+D3
GAL K2+D3
GAL K2+D3
GAL K2+D3
GAL K2+D3
GAL K2+D3
GAL K2+D3
GAL K2+D3
GAL K2+D3

GAL K2+D3

EAN číslo :
GAHULU04
10,60

 

Neprekračujte odporúčanú dennú dávku! Nie je určené ako náhrada pestrej a vyváženej stravy a zdravého životného štýlu. Uchovávajte mimo dosahu detí.

Hlavní kategorie >Produkty
K obľúbeným
Odporúčam
Porovnanie
Tlačí
OTÁZKY K VÝROBKU
Podrobnosti
Podrobnosti

Prečo je výhodné spoločné dopĺňanie vitamínu D3 a K?

Vitamín D3 je bezpochyby jeden z najdôležitejších vitamínov, ktorý je každému vhodné dopĺňať pre zachovanie svojho zdravia. Jednou z hlavných príčin najčastejších chorôb je nízka hladina vitamínu D, predsa mnohí trpia jeho nedostatkom. Avšak pre jeho priaznivú cenu a jednoduché užívanie tento problém je ľahko riešiteľný.

Jedným z najdôležitejších vlatností vitamínu K je, že je schopný aktivovať tie bielkoviny, ktoré sú zodpovedné za to, aby sa vápnik ukladal tam, kde treba (do kostí a do zubov) a nie tam, kde to škodí (také sú mäkké tkanivá, obličky a cievy).

Pretože okrem iného vitamín D3 stupňuje vstrebávanie vápnika, je dôležité, aby bol optimálny aj príjem vitamínu K, aby sa vápnik dostal na vhodné miesta. V tuku rozpustné vitamíny A, D3 a K fungujú synergicky, navzájom stupňujú pozitívne účinky a ak užívame všetky tri vitamíny vo vhodnom množstve a forme, nemôže sa stať, že ich predávkujeme.

Komu odporúčame náš výrobok GAL vitamín K2+D3?

GAL vitamín K2+D3 odporúčame tým, ktorí popri vitamíne D3 si chcú zabezpečiť aj svoju potrebu vitamínu K prostredníctvom jediného výrobku.

Optimálne zásobovanie vitamínom D3 a K prináša nespočetné množstvo výhod:

  • Pomáha pri funkčnosti imunitného systému: po prípade optimálnej hladiny vitamínu D3 náš organizmus sa lepšie bráni proti nádche a iným infekciám dýchacích ciest, ďalej urýchľuje ich priebeh
  • Zlepšuje stav zubov: spoločný účinok vitamínov K, vitamínu A a vitamínu D3 môže pomáhať zabrániť vzniku zubného kameňa a zubného kazu a menšie diery v dentínovej vrstve môže aj zlikvidovať. Jeho užívanie od skorého detského veku zabezpečuje vývoj pravidelných a zdravých zubov.
  • Posilňuje kosti: vitamín K a D3 je rovnako dôležitý k vývoju silnej, zdravej, pružnej štruktúre kostí a tiež pomáhajú pri predchádzaní rednutiu kostí.
  • Zmierňuje cukrovku: je účinný v prípade cukrovky I. aj II. typu aj pri ich predchádzaní, aj pri ich zmierňovaní
  • Chráni srdcovo-cievny systém: vitamín D3 je schopný znižovať riziko stroke-u, metabolického syndrómu a srdcového infarktu, ďalej zabezpečuje účinnú ochranu voči srdcovo-cievnym ochoreniam. Vitamín K1 zabraňuje (a podľa pozorovaní môže ju aj zvrátiť) kalcifikácii srdcovo-cievneho systému ako aj ostatné kalcifikácie mäkkých tkanív a orgánov.
  • Môže pomáhať pri predchádzaní autoimunitným ochoreniam: vitamín D3 podporuje funkčnosť imunitného systému, takto sa može stať účinným voči autoimunitným procesom.
  • Jeho vplyvy na nervovú sústavu: vitamín D3 môže pomáhať pri zmierňovaní autizmu, schizofrénie, epilepsie a Parkinsonovej choroby a tiež pri predchádzaní vzniku týchto chorôb.
  • Zmierňuje príznaky depresie: Vitamín D3 zmierňuje depresiu a pomôže pri predchádzaní tejto choroby, čo nie je prekvapivé, totiž je to známy účinok opaľovania, čo vplýva na zvýšenie hladiny vitamínu D3
  • Stupňuje plodnosť: vitamín D3 zvyšuje plodnosť mužov aj žien, kým u mužov zvyšuje aj hladinu testosterónu. Je účinný aj v prípade endometriózy, PCOS, preeklampsie, ďalej znižuje inzulínovú rezistenciu vzniknutú počas tehotenstva a tiež šancu predčasného pôrodu.
  • Zvyšuje hladinu vitamínu K3: Vitamín K1 vo veľkej dávke značne zvyšuje tvorbu vitamínu K3 v organizme. Vitamín K3 podľa momentálnych štúdií dosiahol sľubné výsledky v liečbe nádorových ochorení, kým jeho dopĺňanie znižuje výskyt jednotlivých nádorových ochorení.

V prípade nedostatku vitamínu K sa vápnik môže stať nebezpečným

V prípade nedostatku vitamínu K vysoký príjem vápnika môže byť vyslovene škodlivý. Ak je náš príjem vitamínu D3 a K dostatočný, aj zlomok množstva vápnika považovaného za zdravé nám zabezpečuje dostatok, totiž náš organizmus je schopný ho zužitkovať oveľa lepšie. Príjem vápnika u dnešných etník, ktoré lovia a zbierajú, sa môže zdať nebezpečne nízky, predsa oni majú najsilnejšie kosti aj v staršom veku, za čo môžu ďakovať zásobovaniu vitamínom K a D3.

Popri dostatočnom príjme vitamínu D3, A a K1 nemôže byť škodlivá ani strava bohatá na vápnik, ani prehnané množstvo vitamínu D3, ale ich pozitívne účinky sa vo veľkej miere zvýšia. Je dokázané, že vitamín K nie je možné predávkovať, nadbytočné množstvo sa jednoducho nezužitkuje, ale nadmerný príjem vitamínu K2 (hlavne takého, ktorý pochádza z mäsových výrobkov z priemyselnej výroby) môže narušiť pomer vitamínu K1/K2 v tkanivách.

Objavenie tajného Aktivátora X

V prvej polovici XX. storočia žil jeden známy zubár, Dr. Weston Price, ktorý jeden a pol desaťročia bol predsedom výskumného oddelenia Zväzu amerických zubárov. Bol to veriaci človek a nešlo mu do hlavy, ako Boh mohol stvoriť zuby také nedokonalé, aby sa pokazili už v detstve a aby sme v dospelosti boli bezzubí.

Precestoval teda celý svet, skúmal mnoho etnických skupín, ktorých členovia mali veľmi zdravý chrup. Všimol si, že na mnohých miestach aj starší disponovali s úplne zdravými zubami, hoci si ich ani neumývali. Aj to sa mu zdalo nápadným, že tí majú výnimočne zdravý chrup, ktorí konzumujú veľa masla, ktoré sa vyrábalo z mlieka takých zvierat, ktoré sa pásli lucernou alebo inou rastlinou obsahujúcou vysoký podiel vitamínu K1.

Nakoniec prišiel na to, že v strave ním skúmaných ľudí, ktorí lovili a zbierali a pritom mali zdravý chrup a v masle vyrábanom z mlieka kráv, ktoré sa živili trávou obsahujúcou vysoký podiel vitamínu K, sa nachádza taká látka, ktorá je zodpovedná za ich zdravý chrup. V tom čase ju ešte nevedel presne identifikovať, preto ju pomenoval za „Aktivátor-X” a začal skúmať obsah „Aktivátora-X” rôznych masiel. Nakoniec pripravil výťažok z masla bohatého na túto látku, ktorý potom začal používať vo svojej praxi, ďalej ho dávkoval dvojičkám a súrodencom od narodenia, kde jeden z nich dostal z látky a druhý nie.

Tým, čo túto látku dostávali, sa vyvinula okrúhlejšia, symetrickejšia tvár a pekný, pravidelný chrup. Členom druhej skupiny sa často vyvinula podlhovastejšia, menej symetrická štruktúra tváre a často potrebovali ortodonciu. Vo svojej praxi si ešte všimol, že pomocou tohto výťažku z masla bol schopný v prípade detí počas 6 mesačnej kúry liečiť deravé zuby bez vŕtania. V týchto prípadoch sa vyvinula nová dentínová vrstva a kaz zmizol. Svoje výsledky a porovnávacie fotografie dvojičiek publikoval vo svojej knihe Nutrition and Physical Degeneration.

Od tej doby sa tento tajomný Aktivátor-X identifikoval a vysvitlo sa, že to nie je nič iné ako vitamíny K1, K2, A a D3 spolu. Z tejto látky bolo tak veľa vo výťažku z masla, ktorý pripravil.

Prečo je dôležitá prítomnosť vitamínu K1 vo výrobku GAL vitamín K2+D3?

Pre náš organizmus, tkanivá a bunky sú prospešné jedine formy K1 a K2 MK-4, ale hociktorý užívaný vitamín K sa premení na vitamín K3, potom na vitamín K2 MK-4. Pred tísícročím este neexistovala taká potravina – ale ešte aj pred pár desaťročiami iba ojedinele -, ktorá by obsahovala vitamín K2, avšak vždy sa našli zdroje vitamínu K1 v značnom počte. Naši predkovia a dnešné prírodné etniká tiež užívajú vitamín K1 vo veľkom množstve (hlavne z rias, zeleniny a semienok), kým sa bezprostredne k vitamínu K2 prakticky nedostanú; napriek tomu ich zásoba vitamínu K2 je dokonalá, veď vitamín K1 sa výborne premieňa na K3 a následne na K2 MK-4. Je to obzvlášť pravdivé v tom prípade, ak zásoba vitamínu D3 je dostatočná spolu aj s vitamínom A, horčíkom a vitamínom B6.

Vitamín K1 sa teda dokáže premeniť na K2, opačne sa však to nestane. Preto, ak sa dostaneme iba k vitamínu K2 vo väčšom množstve, časom vytlačí K1, čo naruší v tkanivách prirodzený a ideálny pomer vitamínov K. Zachovanie rovnováhy je ale mimoriadne dôležité, pretože všetky naše orgány majú charakteristický pomer vitamínov K (napr. srdce preferuje K1, mozog zase K2).

Bolo potvrdené mnohými výskumami, že vitamín K1 zvýšil hladinu vitamínu K2 v rovnakej alebo väčšej miere ako samotný vitamín K2 a iba vitamín K1 bol schopný toto všetko dosiahnuť tak, že zachoval ideálny pomer v tkanivách. Počas doterajších výskumov sa vitamín K1 zdal byť účinnejším ako K2.

Prečo potom obsahuje tento výrobok aj vitamín K2?

Jediným dôvodom je, že bioakumulácia, t. j. jeho nahromadenie v organizme formy MK-7 vitamínu K2 je trikrát účinnejšia oproti vitamínu K1, stačí teda z neho aj menšie množstvo.

Toto je dôležité preto, lebo maximálne množstvo určené v EÚ je 1000 mcg vitamínu K, ale môžeme dosiahnuť vyššiu hladinu v tkanivách, ak časť tých 1000 mcg vitamínu K1 vymeníme za MK-7. Pre lepšie nahromadenie vitamínu K2 týmto krokom sa dá maximalizovať účinnosť príjmu vitamínu K.

Prekonanie problematiky K2 cis/trans

Okrem toho, či hovoríme o forme MK-4, MK-7 alebo iných variáciách vitamínov K2, existujú dve ich formy: cis a trans. V prírode sa nachádza iba forma trans a aj táto je účinná. Cis forma vitamínu K2 nie je ani prirodzená, ani účinná, ba dokonca sa predpokladá, že môže aj stupňovať nedostatok vitamínu K2.

Žiaľ, väčšina surovín K2 nemá vhodný pomer cis/trans a čím horší je tento pomer, surovina je tým lacnejšia. Preto sa objaví čoraz viac neúčinných (alebo aj škodlivých) a čoraz lacnejších výrobkov s obsahom vitamínu K2. Je vhodný iba taký výrobok s obsahom K2 MK-7, ktorý obsahuje maximálne 5% cis-izomeru (pri minimálne 95% trans).

V našom produkte sa používa taká surovina, ktorá má najlepší pomer cis/trans na svete (cis pod 1%, nad 99% trans). Neobsahuje sóju ani iné alergény a zároveň je to jediný výrobok K2 MK-7, ktorý sa vyrába bez chemikálií, čisto len kvasením.

Zdroje:

  1. Wang H, Chen W, Li D, Yin X, Zhang X, Olsen N, Zheng SG. Vitamin D and Chronic Diseases. Aging Dis. 2017 May 2;8(3):346-353. doi: 10.14336/AD.2016.1021. PMID: 28580189; PMCID: PMC5440113.
  2. Palacios C, Gonzalez L. Is vitamin D deficiency a major global public health problem?. J Steroid Biochem Mol Biol. 2014;144 Pt A:138-145. doi:10.1016/j.jsbmb.2013.11.003
  3. Lamberg-Allardt C. Vitamin D in foods and as supplements. Prog Biophys Mol Biol. 2006 Sep;92(1):33-8. doi: 10.1016/j.pbiomolbio.2006.02.017. Epub 2006 Feb 28. PMID: 16618499.
  4. Matthias Wacker & Michael F. Holick (2013) Sunlight and Vitamin D, Dermato-Endocrinology, 5:1, 51-108, DOI: 10.4161/derm.24494
  5. Binkley N, Novotny R, Krueger D, Kawahara T, Daida YG, Lensmeyer G, Hollis BW, Drezner MK. Low vitamin D status despite abundant sun exposure. J Clin Endocrinol Metab. 2007 Jun;92(6):2130-5. doi: 10.1210/jc.2006-2250. Epub 2007 Apr 10. PMID: 17426097.
  6. https://www.westonaprice.org/health-topics/abcs-of-nutrition/vitamin-a-on-trial-does-vitamin-a-cause-osteoporosis/
  7. Holick MF, Binkley NC, Bischoff-Ferrari HA, Gordon CM, Hanley DA, Heaney RP, Murad MH, Weaver CM; Endocrine Society. Evaluation, treatment, and prevention of vitamin D deficiency: an Endocrine Society clinical practice guideline. J Clin Endocrinol Metab. 2011 Jul;96(7):1911-30. doi: 10.1210/jc.2011-0385. Epub 2011 Jun 6. Erratum in: J Clin Endocrinol Metab. 2011 Dec;96(12):3908. PMID: 21646368.
  8. McCullough PJ, Lehrer DS, Amend J. Daily oral dosing of vitamin D3 using 5000 TO 50,000 international units a day in long-term hospitalized patients: Insights from a seven year experience. J Steroid Biochem Mol Biol. 2019 May;189:228-239. doi: 10.1016/j.jsbmb.2018.12.010. Epub 2019 Jan 4. PMID: 30611908.
  9. Fu X, Wang XD, Mernitz H, Wallin R, Shea MK, Booth SL. 9-Cis retinoic acid reduces 1alpha,25-dihydroxycholecalciferol-induced renal calcification by altering vitamin K-dependent gamma-carboxylation of matrix gamma-carboxyglutamic acid protein in A/J male mice. J Nutr. 2008 Dec;138(12):2337-41. doi: 10.3945/jn.108.093724. PMID: 19022954.
  10. Kanellakis S, Moschonis G, Tenta R, Schaafsma A, van den Heuvel EG, Papaioannou N, Lyritis G, Manios Y. Changes in parameters of bone metabolism in postmenopausal women following a 12-month intervention period using dairy products enriched with calcium, vitamin D, and phylloquinone (vitamin K(1)) or menaquinone-7 (vitamin K (2)): the Postmenopausal Health Study II. Calcif Tissue Int. 2012 Apr;90(4):251-62. doi: 10.1007/s00223-012-9571-z. Epub 2012 Mar 4. PMID: 22392526.
  11. Kadri A, Sjahrir H, Juwita Sembiring R, Ichwan M. Combination of vitamin A and D supplementation for ischemic stroke: effects on interleukin-1ß and clinical outcome. Med Glas (Zenica). 2020 Aug 1;17(2):425-432. doi: 10.17392/1137-20. PMID: 32567290.
  12. Zerwekh JE. Blood biomarkers of vitamin D status. Am J Clin Nutr. 2008 Apr;87(4):1087S-91S. doi: 10.1093/ajcn/87.4.1087S. PMID: 18400739.
  13. Mulligan GB, Licata A. Taking vitamin D with the largest meal improves absorption and results in higher serum levels of 25-hydroxyvitamin D. J Bone Miner Res. 2010 Apr;25(4):928-30. doi: 10.1002/jbmr.67. PMID: 20200983.
  14. Gao Q, Kou T, Zhuang B, Ren Y, Dong X, Wang Q. The Association between Vitamin D Deficiency and Sleep Disorders: A Systematic Review and Meta-Analysis. Nutrients. 2018;10(10):1395. Published 2018 Oct 1. doi:10.3390/nu10101395
  15. Skinner HG, Michaud DS, Giovannucci E, Willett WC, Colditz GA, Fuchs CS. Vitamin D intake and the risk for pancreatic cancer in two cohort studies. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2006 Sep;15(9):1688-95. doi: 10.1158/1055-9965.EPI-06-0206. PMID: 16985031.
  16. Weinstein SJ, Purdue MP, Smith-Warner SA, Mondul AM, Black A, Ahn J, Huang WY, Horst RL, Kopp W, Rager H, Ziegler RG, Albanes D. Serum 25-hydroxyvitamin D, vitamin D binding protein and risk of colorectal cancer in the Prostate, Lung, Colorectal and Ovarian Cancer Screening Trial. Int J Cancer. 2015 Mar 15;136(6):E654-64. doi: 10.1002/ijc.29157. Epub 2014 Sep 2. PMID: 25156182; PMCID: PMC4289432.
  17. Garland CF, Gorham ED, Mohr SB, Grant WB, Giovannucci EL, Lipkin M, Newmark H, Holick MF, Garland FC. Vitamin D and prevention of breast cancer: pooled analysis. J Steroid Biochem Mol Biol. 2007 Mar;103(3-5):708-11. doi: 10.1016/j.jsbmb.2006.12.007. PMID: 17368188.
  18. Gorham ED, Garland CF, Garland FC, Grant WB, Mohr SB, Lipkin M, Newmark HL, Giovannucci E, Wei M, Holick MF. Optimal vitamin D status for colorectal cancer prevention: a quantitative meta analysis. Am J Prev Med. 2007 Mar;32(3):210-6. doi: 10.1016/j.amepre.2006.11.004. PMID: 17296473.
  19. Dobnig H, Pilz S, Scharnagl H, Renner W, Seelhorst U, Wellnitz B, Kinkeldei J, Boehm BO, Weihrauch G, Maerz W. Independent association of low serum 25-hydroxyvitamin d and 1,25-dihydroxyvitamin d levels with all-cause and cardiovascular mortality. Arch Intern Med. 2008 Jun 23;168(12):1340-9. doi: 10.1001/archinte.168.12.1340. PMID: 18574092.
  20. Giovannucci E, Liu Y, Hollis BW, Rimm EB. 25-hydroxyvitamin D and risk of myocardial infarction in men: a prospective study. Arch Intern Med. 2008 Jun 9;168(11):1174-80. doi: 10.1001/archinte.168.11.1174. PMID: 18541825; PMCID: PMC3719391.
  21. Brøndum-Jacobsen P, Benn M, Jensen GB, Nordestgaard BG. 25-hydroxyvitamin d levels and risk of ischemic heart disease, myocardial infarction, and early death: population-based study and meta-analyses of 18 and 17 studies. Arterioscler Thromb Vasc Biol. 2012 Nov;32(11):2794-802. doi: 10.1161/ATVBAHA.112.248039. Epub 2012 Aug 30. PMID: 22936341.
  22. Pittas AG, Sun Q, Manson JE, Dawson-Hughes B, Hu FB. Plasma 25-hydroxyvitamin D concentration and risk of incident type 2 diabetes in women. Diabetes Care. 2010 Sep;33(9):2021-3. doi: 10.2337/dc10-0790. PMID: 20805275; PMCID: PMC2928356.
  23. Borissova AM, Tankova T, Kirilov G, Dakovska L, Kovacheva R. The effect of vitamin D3 on insulin secretion and peripheral insulin sensitivity in type 2 diabetic patients. Int J Clin Pract. 2003 May;57(4):258-61. PMID: 12800453.
  24. Sepehrmanesh Z, Kolahdooz F, Abedi F, Mazroii N, Assarian A, Asemi Z, Esmaillzadeh A. Vitamin D Supplementation Affects the Beck Depression Inventory, Insulin Resistance, and Biomarkers of Oxidative Stress in Patients with Major Depressive Disorder: A Randomized, Controlled Clinical Trial. J Nutr. 2016 Feb;146(2):243-8. doi: 10.3945/jn.115.218883. Epub 2015 Nov 25. PMID: 26609167.
  25. Christakos S, Dhawan P, Porta A, Mady LJ, Seth T. Vitamin D and intestinal calcium absorption. Mol Cell Endocrinol. 2011;347(1-2):25-29. doi:10.1016/j.mce.2011.05.038
  26. Kanellakis S, Moschonis G, Tenta R, Schaafsma A, van den Heuvel EG, Papaioannou N, Lyritis G, Manios Y. Changes in parameters of bone metabolism in postmenopausal women following a 12-month intervention period using dairy products enriched with calcium, vitamin D, and phylloquinone (vitamin K(1)) or menaquinone-7 (vitamin K (2)): the Postmenopausal Health Study II. Calcif Tissue Int. 2012 Apr;90(4):251-62. doi: 10.1007/s00223-012-9571-z. Epub 2012 2Mar 4. PMID: 22392526.
  27. Zipitis CS, Akobeng AK. Vitamin D supplementation in early childhood and risk of type 1 diabetes: a systematic review and meta-analysis. Arch Dis Child. 2008 Jun;93(6):512-7. doi: 10.1136/adc.2007.128579. Epub 2008 Mar 13. PMID: 18339654.
  28. Gregoriou E, Mamais I, Tzanetakou I, Lavranos G, Chrysostomou S. The Effects of Vitamin D Supplementation in Newly Diagnosed Type 1 Diabetes Patients: Systematic Review of Randomized Controlled Trials. Rev Diabet Stud. 2017;14(2-3):260-268. doi:10.1900/RDS.2017.14.260
  29. Bischoff-Ferrari HA, Willett WC, Wong JB, Stuck AE, Staehelin HB, Orav EJ, Thoma A, Kiel DP, Henschkowski J. Prevention of nonvertebral fractures with oral vitamin D and dose dependency: a meta-analysis of randomized controlled trials. Arch Intern Med. 2009 Mar 23;169(6):551-61. doi: 10.1001/archinternmed.2008.600. PMID: 19307517.
  30. Martineau A R, Jolliffe D A, Hooper R L, Greenberg L, Aloia J F, Bergman P et al. Vitamin D supplementation to prevent acute respiratory tract infections: systematic review and meta-analysis of individual participant data BMJ 2017; 356 :i6583 doi:10.1136/bmj.i6583
  31. Entrenas Castillo M, Entrenas Costa LM, Vaquero Barrios JM, Alcalá Díaz JF, López Miranda J, Bouillon R, Quesada Gomez JM. "Effect of calcifediol treatment and best available therapy versus best available therapy on intensive care unit admission and mortality among patients hospitalized for COVID-19: A pilot randomized clinical study". J Steroid Biochem Mol Biol. 2020 Oct;203:105751. doi: 10.1016/j.jsbmb.2020.105751. Epub 2020 Aug 29. PMID: 32871238; PMCID: PMC7456194.
  32. Mohammad Hassan Murad, Khalid B. Elamin, Nisrin O. Abu Elnour, Mohamed B. Elamin, Aziz A. Alkatib, Mitra M. Fatourechi, Jaime P. Almandoz, Rebecca J. Mullan, Melanie A. Lane, Hau Liu, Patricia J. Erwin, Donald D. Hensrud, Victor M. Montori, The Effect of Vitamin D on Falls: A Systematic Review and Meta-Analysis, The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, Volume 96, Issue 10, 1 October 2011, Pages 2997–3006, https://doi.org/10.1210/jc.2011-1193
  33. Salehpour A, Hosseinpanah F, Shidfar F, Vafa M, Razaghi M, Dehghani S, Hoshiarrad A, Gohari M. A 12-week double-blind randomized clinical trial of vitamin D₃ supplementation on body fat mass in healthy overweight and obese women. Nutr J. 2012 Sep 22;11:78. doi: 10.1186/1475-2891-11-78. PMID: 22998754; PMCID: PMC3514135.
  34. Mason C, Xiao L, Imayama I, Duggan C, Wang CY, Korde L, McTiernan A. Vitamin D3 supplementation during weight loss: a double-blind randomized controlled trial. Am J Clin Nutr. 2014 May;99(5):1015-25. doi: 10.3945/ajcn.113.073734. Epub 2014 Mar 12. Erratum in: Am J Clin Nutr. 2014 Oct;100(4):1213. PMID: 24622804; PMCID: PMC3985208.
  35. SPIESMAN IG. MASSIVE DOSES OF VITAMINS A AND D IN THE PREVENTION OF THE COMMON COLD. Arch Otolaryngol. 1941;34(4):787–791. doi:10.1001/archotol.1941.00660040843010
  36. Semba RD. Vitamin A as "anti-infective" therapy, 1920-1940. J Nutr. 1999 Apr;129(4):783-91. doi: 10.1093/jn/129.4.783. PMID: 10203551.
  37. D'Alessandro, Arthur J. “Vitamin K and its role in blood coagulation.” The American Journal of Surgery, 1942
  38. Binkley NC, Jrueger DC, Kawahara TN, et al. A high phylloquinone intake is required to achieve maximal osteocalcin gamma-caboxylation. Am J Clin Nutr. 2002.
  39. Binkley N, Harke J, Krueger D, et al. Vitamin K treatment reduces undercarboxylated osteocalcin but does not alter bone turnover, density,or geometry in healthy postmenopausal North American women. J Bone Miner Res. 2009
  40. Knapen MH, Braam LA, Drummen NE, Bekers O, Hoeks AP, Vermeer C. Menaquinone-7 supplementation improves arterial stiffness in healthy postmenopausal women. A double-blind randomised clinical trial.Thromb Haemost. 2015.
  41. Brandenburg VM, Reinartz S, Kaesler N, et al. Slower progress of aortic valve calcification with vitamin K supplementation: results from a prospective interventional proof-of-concept study. Circulation. 2017.
  42. Schurgers LJ, Spronk HM, Soute BA, et al. Regression of warfarin-induced medial elastocalcinosis by high intake of vitamin K in rats. Blood. 2007.
  43. Cheung AM, Tile L, Lee Y, Tomlinson G, Hawker G, Scher J, Hu H, Vieth R, Thompson L, Jamal S, Josse R. Vitamin K supplementation in postmenopausal women with osteopenia (ECKO trial): a randomized controlled trial. PLoS Med. 2008
  44. Knapen MH, Drummen NE, Smit E, Vermeer C, Theuwissen E. Threeyear low-dose menaquinone-7 supplementation helps decrease bone loss in healthy postmenopausal women. Osteoporos Int. 2013
  45. Iwamoto J, Sato Y. Menatetrenone for the treatment of osteoporosis. Expert Opin Pharmacother. 2013
  46. Kanellakis S, Moschonis G, Tenta R, et al. Changes in parameters of bone metabolism in postmenopausal women following a 12-month intervention period using dairy products enriched with calcium, vitamin D, and phylloquinone (vitamin K(1)) or menaquinone-7 (vitamin K (2)): the Postmenopausal Health Study II. Calcif Tissue Int. 2012
  47. Carr BI, Wang Z, Wang M, et al. Differential effects of vitamin K1 on AFP and DCP levels in patients with unresectable HCC and in HCC cell lines. Dig Dis Sci. 2010.
  48. Booth SL. Vitamin K: food composition and dietary intakes. Food Nutr Res. 2012.
  49. Schurgers LJ, Vermeer C. (2000) Determination of phylloquinone and menaquinones in food. Effect of food matrix on circulating vitamin K concentrations. Haemostasis. 30(6):298-307
  50. Rodbotten, R., Gundersen, T., Vermeer, C., & Kirkhus, B. (2014). Vitamin K2 in different bovine muscles and breeds. Meat Science, 97(1), 49–53. doi:10.1016/j.meatsci.2014.01.005
  51. Schurgers LJ, Teunissen KJ, Hamulyák K, Knapen MH, Vik H, Vermeer C. Vitamin K-containing dietary supplements: comparison of synthetic vitamin K1 and natto-derived menaquinone-7. Blood. 2007 Apr 15;109(8):3279-83. doi: 10.1182/blood-2006-08-040709. Epub 2006 Dec 7. PMID: 17158229
  52. Iwamoto et al.: High-dose vitamin K supplementation reduces fracture incidence in postmenopausal women: a review of the literature. Nutrition Research 29 2009.
  53. Ronn SH, Harslof T, Pedersen SB, Langdahl BL. Vitamin K2 (menaquinone-7) prevents age-related deterioration of trabecular bone microarchitecture at the tibia in postmenopausal women. Eur J Endocrinol. 2016
  54. Zwakenberg SR, de Jong PA, Bartstra JW, et al. The effect of menaquinone-7 supplementation on vascular calcification in patients with diabetes: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Am J Clin Nutr. 2019;110(4):883–890.
  55. Braam LA, Hoeks AP, Brouns F, Hamulyák K, Gerichhausen MJ, Vermeer C. Beneficial effects of vitamins D and K on the elastic properties of the vessel wall in postmenopausal women: a follow-up study. Thromb Haemost. 2004
  56. Mizuta T, Ozaki I, Eguchi Y, Yasutake T, Kawazoe S, Fujimoto K, Yamamoto K. The effect of menatetrenone, a vitamin K2 analog, on disease recurrence and survival in patients with hepatocellular carcinoma after curative treatment: a pilot study. Cancer. 2006
  57. Ikari Y, Torii S, Shioi A, Okano T. Impact of menaquinone-4 supplementation on coronary artery calcification and arterial stiffness: an open label single arm study. Nutr J. 2016

 

 

 

WebShop System