Hlavné výhody užívania koenzýmu Q10
Náhradu koenzýmu Q10 už testovali počas mnohých výskumov a podarilo sa potvrdiť jeho nasledujúce účinky na zdravie:
Srdcovo-cievny systém
- Stupňuje prúdenie krvi a chráni cievy
- Pomáha pri predchádzaní infarktu
- Lieky znižujúce hladinu cholesterolu znižujú aj hladinu Q10, tým pádom prostredníctvom nahrádzania Q10 sa dá zmierniť aj ich vedľajšie účinky
Mozog a nervová sústava:
- Môže mať priaznivé účinky v prípade migrény, depresie a Parkinsonovej choroby
Iné priaznivé účinky:
- Pomána v prípade fibromyalgie, t. j. pri bolesti svalov neznámeho pôvodu
- Zlepšuje kvalitu spermií
Koenzým Q10 má dve formy
Dve formy koenzýmu Q10 sú neredukovaná a redukovaná. Neredukovaná forma má dôležitú úlohu pri tvorbe energie v bunkách, kým redukovaná forma pôsobí ako antioxidant.
V potravinách sa vyskytujú približne v rovnakom pomere, ale pri stravovaní sa predsa dostaneme k neredukovanej forme. Príčinou toho je, že redukovaná forma je veľmi citlivá na teplotu, na kyslík a na kyslú reakciu, preto sa za takých okolností okamžite rozloží na neredukovanú formu.
Náš organizmus tiež produkuje neredukovanú formu, túto prácu vykonáva naša pečeň. Neredukovaná forma sa v našom organizme redukuje tam, kde je to práve potrebné. Rýchlo nastúpi ideálna rovnováha medzi dvoma formami, k hociktorej forme sa náš organizmus dostane.
Prečo nie je lepšia redukovaná forma koenzýmu Q10?
Síce redukovanú (ubichinón) formu sa viacerí snažia zaradiť ako preferovanú formu, ktorá sa lepšie vstrebáva alebo jednoducho je užitočnejšia, tieto tvrdenia sú založené na polopravdách.
Dodnes neexistuje nezávislý výskum, ktorý by dokázal poukázať na hocijakú výhodu redukovanej formy, dokonca ani sponzorovaným výskumom sa nepodarilo dosiahnuť presvedčivý výsledok, aspoň vo férovom porovnávaní v žiadnom prípade. Počas spravodlivejších výskumov, kde rozpustili aj neredukovanú formu takmer bez kryštalizácie, aj pri vstrebávaní sa stalo, že neredukovaná forma mala lepšie výsledky.
Negatíva redukovanej formy koenzýmu Q10
Najvýznamnejšou nevýhodou je, že je značne, cca. 3-4x drahšia ako neredukovaná forma, pričom hociktorý výrobok s vhodne rozpusteným, nekryštalizovaným Q10 je s ňou rovnocenný čo sa týka vstrebávania – po prehltnutí sa aj tak redukovaný Q10 premení na neredukovaný, takže je úplne zbytočná.
Ďalším problémom je, že bezpečnosť neredukovanej formy je skúmaná, a je potvrdené, že je úplne bezpečná. Oproti tomu výskumy potvrdzujúce bezpečnosť redukovanej formy nechajú na seba čakať, síce nezávisle od toho nie je pravdepodobné, že by s ňou bol hocijaký problém, tento fakt si zaslúži zmienku.
Neredukovanou formou Q10 sa urobili tisícky výskumov, kým s redukovanou formou iba zopár
Všetky výskumy považované za vážne, ktoré dokázali účinky Q10, boli vykonané s neredukovanou formou, medzi nimi aj známy klinický výskum Q-Symbio, kde vykázali 43%-ný pokles mortality u ľudí trpiacich na srdcové ochorenie a druhý, podobne širokospektrálny výskum 2 roky predtým, počas ktorého zistili 54%-ný pokles mortality medzi starými ľuďmi, ktorí užívali Q10.
Formy Q10 v našom organizme
V našej krvi prúdi Q10 najmä v redukovanej forme, pretože tam má funkciu antioxidantu, kým v našich bunkách/tkanivách sa nachádza skôr v neredukovanej forme, tam je totiž dôležitá produkcia energie a energia sa tvorí práve počas jeho redukcie (ATP).
Zhrnutie
Je vlastne jedno, ktorú formu si zvolíme, ak sú rozpustené bez kryštalizácie, po prehltnutí sa obe premenia na neredukovanú formu a po vstrebávaní sa z nich vyvinie rovnaký pomer v krvi a v tkanivách/bunkách. Ak nie je naša hladina antioxidantov veľmi nízka a nemáme silný nedostatok selénu (pretože enzým pre premenu potrebuje selén), z užívania redukovanej formy môže vzniknúť skôr nevýhoda, ale aj to spočíva iba v tom, že je o dosť menej ekonomická.
Zloženie GAL koenzýmu Q10
Pri našom výrobku sme použili jednoduché, ale zatiaľ nikým nepoužívané riešenie na vylúčenie problémov so vstrebávaním: vytvorili sme roztok s najvyššou možnou koncentráciou Q10, ktorý dokáže udržať Q10 v rozpustenom, nekryštalizovanom stave v širokom spektre teploty.
Rozpustili sme ho v oleji z palmových jadier pochádzajúcich z udržateľného (priateľského k orangutanom) hospodárstva, aby jeho vstrebávaniu nebolo zabránené ani v prípade nedostatku tvorby žlče. K zabezpečeniu stability a zároveň k podpore redukcie Q10 v organizme sme pridali aj náš jedinečný systém antioxidantov, ktorý sa skladá medzi inými zo superkritickej extrakcie listov šalvie gréckej, z plodov červenej palmy a z tokoferolov a tokotrienolov získaných z rastlinných olejov.
Odporúčané dávkovanie
Podľa možnosti sa oplatí užívať naraz 5 ml počas jedla, aj viackrát denne. Ak niekto ešte neužíval MCT olej, je vhodné začať s menšími, 1-2 ml dávkami: u niekoho väčšie množstvo MCT oleja môže spôsobiť hnačku, v takom prípade je vhodné užívať 1 čajovú lyžičku výrobku a postupne, zo dňa na deň zvyšovať dávku.
Zdroje:
- https://examine.com/supplements/coenzyme-q10/
- Freye, E.Ch.K. The Whole Truth about Coenzyme Q10 You May Not Find Elsewhere. Adv Complement Alt Med. 2(2). ACAM.000531.2018. DOI: 10.31031/ACAM.2018.02.000531
- Guillermo Lopez-Lluch , Jesus del Pozo-Cruz , Ana Sanchez-Cuesta , Ana Belen Cortes-Rodrıguez , Placido Navas , Bioavailability of coenzyme Q10 supplements depends on carrier lipids and solubilization, The End-to-end Journal (2018), doi: 10.1016/j.nut.2018.05.020
- http://www.q10qh.com/ubiquinone-or-ubiquinol-does-it-really-matter
- In-house study (Dr. Sinatra): https://www.drsinatra.com/is-ubuquinol-coq10-better-than-ubiquinone-surprising-results-from-my-own-research
- https://www.medicatrix.be/download/ubiquinone_ubiquinol_biodisponibilite.pdf