4,00 €
GAL vitamín K1
GAL vitamín K1
GAL vitamín K1
GAL vitamín K1
GAL vitamín K1
GAL vitamín K1
GAL vitamín K1
GAL vitamín K1

GAL vitamín K1

EAN číslo :
GAHULU37
13,60

Či už konzumujete K1 alebo K2, ich využitie sa konvertuje na K2 MK-4 v rovnakom rozsaku. Iba K1 a K2 MK-4 sú užitočné pre naše tkanivá, a všetky majú svoj vlastný ideálny pomer vitamínu K (MK-4/K1). Kedže K2 sa nemôže zmeniť na K1, nadmerné dávky K2 môžu narušiť túto rovnováhu, zatiaľ čo K1 nemôže. 
 
Dnešná strava obsahuje viacnásobné množstvo vitamínu K2, zatiaľ čo príjem K1 v riasach a zelenine konzumovaných od staroveku je zdecimovaný. Ak nie je blokovaný liekmi, príjem vitamínu K1 možno považovať za účinný a ekonomický spôsob zvyšovania hladiny vitamínu K2, pričom pomáha udržiavať aj optimálny objem tkaniva. 

Neprekračujte odporúčanú dennú dávku! Nie je určené ako náhrada pestrej a vyváženej stravy a zdravého životného štýlu. Uchovávajte mimo dosahu detí.

Hlavní kategorie >Produkty
K obľúbeným
Odporúčam
Porovnanie
Tlačí
OTÁZKY K VÝROBKU
Podrobnosti
Zloženie
Podrobnosti

Prečo sme vytvorili GAL vitamín K1?

Naším cieľom s vitamínom K1 bolo, aby hocikto mohol účinne a ekonomicky zabezpečiť svoju potrebu vitamínu K. Z prehľadu odbornej literatúry nášho vedúceho rozvojára, Benceho Gála Szabóa vysvitlo, že konzumácia vitamínu K1 nielen zabezpečuje našu zásobu vitamínu K1, ale aj pre nás užitočnú formu vitamínu K2, MK-4.

Síce je reč o veľmi jednoduchom produkte, predsa považujeme za potrebné jeho vytvorenie, pretože skoršie nebol na trhu žiadny podobný výrobok. Produkt obsahuje veľkú dávku vitamínu K1 rozpustenú v extra panenskom olivovom oleji, stabilizovanú malým množstvom komplexu vitamínu E.

Komu odporúčame náš výrobok GAL vitamín K1?

Vitamín K má mnoho životne dôležitých úloh vo fungovaní nášho organizmu, teda GAL vitamín K1 odporúčame každému, kto sa z iných zdrojov nedostane k potrebnému množstvu vitamínu K1.

Jedným z najdôležitejších vlastností vitamínu K je, že je schopný aktivovať také bielkoviny, ktoré sú zodpovedné za to, aby sa vápnik ukladal tam, kde je to potrebné (t. j. do kostí a do zubov) a nie tam, kde škodí (také sú mäkké tkanivá, obličky a cievy).

Viacero štúdií potvrdilo, že v správnej dávke nielen vitamíny K2, ale aj vitamín K1 mimoriadne účinne aktivuje tieto bielkoviny, tým pádom ako jediný je schopný zabezpečiť všetky zdravotné účinky vitamínu K, nielen zrážanie krvi, ako to mnohí dodnes nesprávne tvrdia.

Najdôležitejšie účinky vitamínu K v krátkosti:

  • Zabezpečuje vhodnú zrážanlivosť krvi
  • Zosilňuje kosti a zuby, ďalej pomáha predísť zlomeninám zlepšovaním flexibility kostí
  • Znižuje riziko problémov srdcovo-cievnej sústavy, pomáha predísť arterioskleróze
  • Zvyšuje hladinu vitamínu K3, ktorý podľa momentálnych skúmaní disponuje protirakovinovými vlastnosťami.

Prečo je vhodnejšie dopĺňať vitamín K1 namiesto K2?

V prípade vhodného príjmu vitamínu K1 náš organizmus produkuje presne toľko vitamínu K2, koľko potrebuje, zachovajúc ideálny pomer vitamínu K1/K2 v tkanivách. Jeho prehnané užívanie však túto prirodzenú rovnováhu môže narušiť. V tých vedeckých výskumoch, počas ktorých skúmali dopĺňanie vitamínu K1, zdal sa účinnejším pri predchádzaní problémov srdcovo-cievneho systému a problémov s kosťami ako samotné vitamíny K2.

Prečo je u mnohých príjem vitamínu K1 nízky?

Vitamín K1 sa nachádza najmä v zelenej listnatej zelenine, ktorá obsahuje skoro 500 mcg na každých 100 g. Strukoviny a ovocie, pečeň, ďalej semienka tiež obsahujú K1, ale v omnoho menšom množstve.

Počas evolúcie sme kryli svoj príjem vitamínu K zo zeleniny bohatej na vitamín K1 a z morských potravín, z ktorých konzumujeme priemerne čoraz menej. Ak by zásobovanie vitamínom K1 u ľudí bolo vhodné, jeho náhrada by sa nezdala byť taká účinná počas výskumov. Keďže skoro bez výnimky boli zistené iba pozitívne zmeny, dá sa konštatovať, že väčšina ľudí trpí nedostatkom vitamínu K1 v rôznej miere.

Koľko vitamínu K1 je vhodné doplniť?

V priemere sa oficiálne odporúča 100 mikrogramov, ale toto množstvo je dostatočné iba pre aktiváciu faktorov zrážanlivosti krvi, kým najmenej päťnásobok tohto množstva, 500 mikrogramov je potrebných k dosiahnutiu pozitívnych vplyvov na kosti a na srdcovo-cievny systém. Aspoň toľko sa oplatí dopĺňať každému, najmä ak strava nie je bohatá na vitamín K1. Počas niekoľkých skúmaní za niekoľko rokov aplikovali oveľa väčšiu dávku, denne 2-5 mg, čo prinášalo vynikajúce výsledky v súvislosti s viacerými problémami, bez vedľajších účinkov.

Príjem vitamínu K2 našich predkov bol nepatrný

Pred jedným tisícročím este neexistovala taká potravina, ktorá by obsahovala vitamín K2, ale aj pred pár desaťročiami sme takú stretli iba málokedy. Oproti tomu zdroje vitamínu K1 boli prítomné vždy a naši predkovia – ako aj dnešné prírodné etniká – sa k nemu dostali vo veľkom množstve, hlavne z rias, zeleniny a semienok.

Napriek tomu, že neužívali priamo vitamín K2, ich zásobovanie bolo dokonalé, totiž vitamín K1 sa veľmi dobre premení na K3, potom na K2-MK4. Hlavne, ak hladina vitamínu D3 spolu s vitamínom A, horčíkom a vitamínom B6 bola tiež vhodná.

Dôležitý je vhodný pomer K1/K2

Vitamín K1 je teda schopný premeniť sa na vitamín K2, ale opačne sa to nestane. Preto, ak sa dostaneme iba k vitamínu K2 vo veľkom množstve, časom vytlačí K1, čo naruší prirodzený a ideálny pomer vitamínov K v našich tkanivách. Pretože naše rôzne orgány majú pre ne charakteristický pomer vitamínu K (napr. srdce preferuje K1, kým mozog K2), je dôležité, aby sme užívali K1, ktorý sám zabezpečuje ideálny pomer a množstvo v každom tkanive. Mnoho výskumov dokázalo, že vitamín K1 v rovnakej alebo vo väčšej miere zvýšil hladinu vitamínu K2 v každom tkanive ako samotný vitamín K2. Toto všetko takým spôsobom, že iba vitamín K1 bol schopný udržať správny pomer v tkanive.

Zdroje:

  1. D'Alessandro, Arthur J. “Vitamin K and its role in blood coagulation.” The American Journal of Surgery, 1942
  2. Binkley NC, Jrueger DC, Kawahara TN, et al. A high phylloquinone intake is required to achieve maximal osteocalcin gamma-caboxylation. Am J Clin Nutr. 2002.
  3. Binkley N, Harke J, Krueger D, et al. Vitamin K treatment reduces undercarboxylated osteocalcin but does not alter bone turnover, density,or geometry in healthy postmenopausal North American women. J Bone Miner Res. 2009
  4. Knapen MH, Braam LA, Drummen NE, Bekers O, Hoeks AP, Vermeer C. Menaquinone-7 supplementation improves arterial stiffness in healthy postmenopausal women. A double-blind randomised clinical trial.Thromb Haemost. 2015.
  5. Brandenburg VM, Reinartz S, Kaesler N, et al. Slower progress of aortic valve calcification with vitamin K supplementation: results from a prospective interventional proof-of-concept study. Circulation. 2017.
  6. Schurgers LJ, Spronk HM, Soute BA, et al. Regression of warfarin-induced medial elastocalcinosis by high intake of vitamin K in rats. Blood. 2007.
  7. Cheung AM, Tile L, Lee Y, Tomlinson G, Hawker G, Scher J, Hu H, Vieth R, Thompson L, Jamal S, Josse R. Vitamin K supplementation in postmenopausal women with osteopenia (ECKO trial): a randomized controlled trial. PLoS Med. 2008
  8. Knapen MH, Drummen NE, Smit E, Vermeer C, Theuwissen E. Threeyear low-dose menaquinone-7 supplementation helps decrease bone loss in healthy postmenopausal women. Osteoporos Int. 2013
  9. Iwamoto J, Sato Y. Menatetrenone for the treatment of osteoporosis. Expert Opin Pharmacother. 2013
  10. Kanellakis S, Moschonis G, Tenta R, et al. Changes in parameters of bone metabolism in postmenopausal women following a 12-month intervention period using dairy products enriched with calcium, vitamin D, and phylloquinone (vitamin K(1)) or menaquinone-7 (vitamin K (2)): the Postmenopausal Health Study II. Calcif Tissue Int. 2012
  11. Carr BI, Wang Z, Wang M, et al. Differential effects of vitamin K1 on AFP and DCP levels in patients with unresectable HCC and in HCC cell lines. Dig Dis Sci. 2010.
  12. Booth SL. Vitamin K: food composition and dietary intakes. Food Nutr Res. 2012.
  13. Schurgers LJ, Vermeer C. (2000) Determination of phylloquinone and menaquinones in food. Effect of food matrix on circulating vitamin K concentrations. Haemostasis. 30(6):298-307
  14. Rodbotten, R., Gundersen, T., Vermeer, C., & Kirkhus, B. (2014). Vitamin K2 in different bovine muscles and breeds. Meat Science, 97(1), 49–53. doi:10.1016/j.meatsci.2014.01.005
  15. Schurgers LJ, Teunissen KJ, Hamulyák K, Knapen MH, Vik H, Vermeer C. Vitamin K-containing dietary supplements: comparison of synthetic vitamin K1 and natto-derived menaquinone-7. Blood. 2007 Apr 15;109(8):3279-83. doi: 10.1182/blood-2006-08-040709. Epub 2006 Dec 7. PMID: 17158229
  16. Iwamoto et al.: High-dose vitamin K supplementation reduces fracture incidence in postmenopausal women: a review of the literature. Nutrition Research 29 2009.
  17. Ronn SH, Harslof T, Pedersen SB, Langdahl BL. Vitamin K2 (menaquinone-7) prevents age-related deterioration of trabecular bone microarchitecture at the tibia in postmenopausal women. Eur J Endocrinol. 2016
  18. Zwakenberg SR, de Jong PA, Bartstra JW, et al. The effect of menaquinone-7 supplementation on vascular calcification in patients with diabetes: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Am J Clin Nutr. 2019;110(4):883–890.
  19. Braam LA, Hoeks AP, Brouns F, Hamulyák K, Gerichhausen MJ, Vermeer C. Beneficial effects of vitamins D and K on the elastic properties of the vessel wall in postmenopausal women: a follow-up study. Thromb Haemost. 2004
  20. Mizuta T, Ozaki I, Eguchi Y, Yasutake T, Kawazoe S, Fujimoto K, Yamamoto K. The effect of menatetrenone, a vitamin K2 analog, on disease recurrence and survival in patients with hepatocellular carcinoma after curative treatment: a pilot study. Cancer. 2006
  21. Ikari Y, Torii S, Shioi A, Okano T. Impact of menaquinone-4 supplementation on coronary artery calcification and arterial stiffness: an open label single arm study. Nutr J. 2016

 

Zloženie
Zloženie: extra panenský olivový olej, vitamín K (fytomenadión), prírodný antioxidant: vitamín E (zo zmiešaných tokoferolov).
WebShop System